Jaką masz pierwszą myśl jak słyszysz “feedback”?

Zapewne niestety, że jest to tzw. “konstruktywna” informacja o tym, że coś poszło nie tak. Może czasami słyszysz od swojego szefa, że praca nie jest wykonana tak jak by tego oczekiwał, w czasie w jakim by oczekiwał albo zupełnie wprost, że to Ty nie spełniasz jakichś oczekiwań. Mam jednak nadzieję, że jeszcze częściej słyszysz, że zrobiłeś coś dobrze, fajnie wykonałeś ostatnie zadanie, że klient jest zadowolony z Waszej współpracy etc.

A czy wiesz, że feedback (pozytywny/konstruktywny/rozwojowy**) powinien również iść w drugą stronę – od Ciebie? Manager nie jest tylko po to żeby oczekiwać. Ty też masz pełne prawo oczekiwać od swojego przełożonego. Może to być oczekiwanie dotyczące wsparcia w wykonywaniu codziennej pracy, w planowaniu rozwoju czy awansu. Dobry manager będzie wspierał kulturę dawania feedbacku w jedną i w drugą stronę.

Zastanów się, kiedy ostatnio dałeś feedback swojemu managerowi a kiedy on Tobie. Jak wygląda Wasza relacja? Czy tylko manager wymaga od Ciebie? Czy macie zbudowaną relację opartą na współpracy i Ty także możesz wymagać od swojego managera? Jeśli, zdecydowanie to pierwsze to czas najwyższy zacząć budować tę relację. Jeśli Twój manager nie jest proaktywny – Ty bądź!

Jeśli jest coś, co Twój manager mógłby poprawić w Waszej relacji, coś czego Ty oczekujesz i to się nie dzieje (a może robi coś czego nie powinien) to to jest ten moment żeby zebrać się na odwagę i wyrazić jasno swoje oczekiwania. Jeśli nie wiesz jak to zrobić zastanów się przede wszystkim co chcesz osiągnąć. Zrób notatki – to pomaga. Bardzo dobrze by było, gdyby twój feedback był oparty o konkretne przykłady z Waszej relacji (im świeższe tym lepiej). Weź managera na stronę lub skorzystaj z Waszych spotkań 1:1 jeśli takie macie. Powiedz co się wydarzyło (lub nie), dlaczego jest to dla Ciebie ważne. Jasno zakomunikuj co chciałbyś żeby Twój manager lub menadżerka w przyszłości robili lub nie. Nie krytykuj przeszłych zachowań – skup się na tym, co chcesz żeby się zmieniło. Zrób tyle, ile jest w Twojej mocy zamiast jedynie obwiniać swojego przełożonego.

Nie może być tak, że nie wymagamy od siebie tylko dlatego, że jesteśmy sfrustrowani albo nie podoba nam się postawa lub decyzje naszego managera. Musimy od siebie wymagać więcej, bo “olewając” nie przyczyniamy do naprawienia tej sytuacji. Wymagajmy więc od siebie odwagi i wzięcia odpowiedzialności za daną sytuację.

A jeśli boisz się, że dając taki feedback managerowi prosisz się o zwolnienie to zastanów się czy to miejsce pracy naprawdę spełnia Twoje oczekiwania 😉

*Przez Managera rozumiemy też Managerkę, a przez szefa szefową. I tak na zmianę, obie płci.

**Więcej na temat feedbacku w podcaście ledelse, współtworzonym przez część un: https://open.spotify.com/episode/5jFiDs24ZD5lmK2Ghoux87

PS A jak masz problem ze swoim managerem i nie wiesz jak zacząć taką rozmowę to odezwij się do nas – chętnie ci pomożemy!

Recommended Articles

Leave a Reply